3 triki na efektywne zorganizowanie domowego prania

Anna Chmielewska | 21 marca 2018
Udostępnij Tweetnij Wykop
Dla wielu rodzin organizowanie domowego prania jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy mamy małe dzieci. W twoim domu liczba rzeczy do prania rośnie w zastraszającym tempie? Jeśli tak, przydadzą się triki, dzięki którym temat domowego prania będziesz ogarniać na bieżąco.

1. Zaczynamy od sortowania
Bez sortowania trudno jest mówić o jakiejkolwiek organizacji. Tak naprawdę, zanim nastawimy program w pralce, powinniśmy kilkukrotnie dokonać segregacji:
• Czytając metki na ubraniach
Dość nieciekawe zajęcie, którym mało kto zajmuje sobie głowę. Zwykle tylko do czasu, gdy w praniu ulubiony sweterek zmniejszy się lub rozciągnie, a na ukochanej koszulce zniszczy się nadruk. Czytanie metek na ubraniach ma temu zapobiec. Są one skarbnicą wiedzy, która pomoże przede wszystkim w doborze odpowiedniego programu do prania. Powinniśmy więc wiedzieć, z jakiej tkaniny dane ubranie zostało wykonane (bawełna, wełna, syntetyki, jedwab, itd.) oraz jak należy je prać, m.in. w ilu stopniach.
• Sortując według kolorów
Dla mniej wprawionych w organizowaniu prania zaleca się podstawowy podział ubrań – na rzeczy białe, czarne oraz kolorowe. Każde z nich wymagają oddzielnego prania. W bardziej zaawansowanej segregacji rozróżniamy odcień jasny (beż, kremowy, pastelowy), ciemny (granat, brąz, khaki), mocno zimny (niebieski, fiolet, zielony) oraz mocno ciepły (czerwony, żółty, pomarańczowy).
• Uwzględniając stopień zabrudzenia
Silniej zabrudzone ubrania wymagają wskazania w odpowiednim programie prania, a także zastosowania wyższej temperatury wody.
• Oddzielając ubranka niemowlęce
Ubranka maluszków trzeba prać nie tylko w innych środkach piorących, ale również podwójnie płukać. Świetnym rozwiązaniem jest program AllergySmart w pralkach Sharp, który skutecznie zwalcza powszechnie spotykane bakterie i alergeny. W przypadku dziecięcych ubranek jest to niezwykle ważne.

2. Pamiętaj o sprawach pozornie mało istotnych
Na ogólną jakość prania i usprawnianie jego organizacji mają wpływ różne szczegóły. Zapominanie o nich może skutecznie zniszczyć efekt końcowy.
• Opróżnianie kieszeni – będzie pamiętał o tym każdy, komu choć raz przydarzyło się wyprać rzeczy z chusteczką higieniczną w kieszeni. Efekt? Malutkie strzępki chusteczki dosłownie na wszystkich ubraniach. Nie wspominając już o wypraniu cennych przedmiotów czy pieniędzy…
• Zasunięcie zamków błyskawicznych.
• Korzystanie ze specjalnych woreczków do prania bielizny –pozwoli to uniknąć zagubienia małych elementów (np. skarpet), dodatkowo ochroni delikatną bieliznę i zabezpieczy bęben pralki przed metalowymi elementami ubrań.
• Równoczesne pranie ubrań dużych i małych – wzmocni to jakość prania.
• W przypadku silnych zabrudzeń korzystanie z opcji prania wstępnego.

3. Dobra pralka to podstawa
Mówiąc o organizacji prania, trzeba wspomnieć o samej pralce. Sprawdzona, z dużym bębnem i z wieloma programami zapewni komfort każdej rodzinie. Np. marka Sharp zadbała o to, żeby pralki spełniły wymagania wytrawnej ”housewife”, jak i przeciętnego Kowalskiego. Wszystko za sprawą dodatkowych ułatwień, takich jak:
• Aquastop – system wykrywania braku równowagi, pomagający równomiernie rozłożyć odzież w bębnie, co jednocześnie ułatwia pracę pralki.
• AllergySmart – program usuwający z ubrań wybrane alergeny oraz bakterie.
• BubbleDrum – system pozwalający na zachowanie wysokiej jakości tkanin przez długi czas.
• Safety First – blokada panelu sterowania i przycisków, idealna w przypadku rodzin z dziećmi.
• Wave Cabinet – zmniejszenie hałasu podczas prania dzięki specjalnej obudowie pralki.
• system EcoLogic – kontrola ilości i temperatury wody oraz obrotów silnika w zależności od wielkości załadunku, co ma realne przełożenie na obniżenie rachunków.
• 3D Weight Sensor – dostosowanie czasu prania oraz zużycia wody i prądu do wielkości załadunku.

Jeśli dodatkowo ważna jest dla nas opcja szybkiego suszenia, warto rozważyć zakup pralko-suszarki. Ubrania będą nie tylko dobrze wyprane, ale również wysuszone. Jest to idealne rozwiązanie w domach, w których rozkładana suszarka zabiera sporo powierzchni.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.