Dlaczego warto kupić zmywarkę?

Ewa Rycerz | 8 marca 2018
Udostępnij Tweetnij Wykop
Jeszcze kilka lat temu kojarzyła się wyłącznie z luksusem. Dziś jest na wyposażeniu wielu kuchni. Zmywarka staje się obowiązkowym elementem w domu. Jej zalety zdecydowanie przewyższają koszty zakupu. Dlaczego zatem warto mieć ten sprzęt?

Zaoszczędzimy czas i miejsce
Czas jest obecnie towarem deficytowym. Ile poświęcamy go co dzień na zmywanie? Zakładając, że do umycia jest sterta naczyń po kilkuosobowej rodzinie – nawet pół godziny. A przecież w tym czasie można by poczytać, pobawić się z dzieckiem, wybrać się na spacer czy zwyczajnie odpocząć po obiedzie. Każde urządzenie, które pozwala nam na zaoszczędzenie czasu jest więc na wagę złota.

Jedyne zaangażowanie, jakie generuje zmywarka, to włożenie do niej naczyń. Szacuje się jednak, że ta czynność wymaga około pięciokrotnie mniej czasu niż ręczne zmywanie.

Zmywarka rozwiązuje też jeszcze jeden istotny kłopot z brudnymi naczyniami. Tuż po zjedzeniu posiłku talerze, kubki czy miski możemy natychmiast włożyć do urządzenia, dzięki czemu naczynia nie piętrzą się w zlewie. Mamy więcej miejsca na inne kuchenne czynności. Łatwiej jest też zapanować nad ogólnym porządkiem. Dodatkowo, nie mamy kłopotu z suszącymi się na suszarce mokrymi talerzami czy filiżankami.

*Dokładniejsze mycie *
Nie ma co się oszukiwać – ręcznie nie zawsze umyjemy wszystko tak dokładnie, jak zrobi to zmywarka. Pozostawione po niedokładnym spłukaniu smugi są częstym widokiem. Po myciu w zmywarce nie znajdziemy zacieków na naczyniach. Środki stosowane do takiego zmywania są bowiem zazwyczaj skuteczniejsze niż płyny do mycia naczyń. Silny strumień wody podczas płukania sprawia, że detergenty spływają w całości.

Pielęgnacja dłoni
Dłonie są wizytówką każdej kobiety, a to przecież panie statystycznie najczęściej zmywają w domu naczynia. Wpływ detergentów, zimnej i gorącej wody na delikatną skórę dłoni i paznokcie jest ogromny. Przy regularnym zmywaniu skóra staje się przesuszona, paznokcie cienkie i łamliwe. To wszystko sprawia, że na skórze szybciej pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Dzięki zmywarce możemy tego uniknąć. Jedyne, co musimy zrobić, to załadować urządzenie.

Oszczędzamy wodę i energię
Na koniec coś, co bywa kluczową sprawą przy zakupie zmywarki do naczyń: zużycie wody i energii. Podczas jednego mycia 15 kompletów naczyń urządzenie zużywa około 1-2 kW energii. To oczywiście zależy od wybranego programu i zakupionego modelu. Do umycia naczyń potrzebuje też około 9 litrów wody.

Myjąc naczynia ręcznie zużywamy dużo więcej wody. Na 15 kompletów naczyń będziemy potrzebować co najmniej 30 litrów. Zużycie energii wzrośnie zaś o około 1 kW.

Jak wybrać dobrą zmywarkę?
Przede wszystkim zwracaj uwagę na zużycie wody i energii. Im mniej zmywarka zużywa wody w jednym cyklu, tym bardziej ekonomicznie. Warto pamiętać również, że pomiędzy skrajnymi klasami energetycznymi, ilość zużytej energii może różnić się nawet do 50-70 proc. Dlatego już w sklepie decydujmy się na modele z wysoką klasą energetyczną A. Dodatkowy koszt zwróci się w ciągu kolejnych miesięcy. Dobrze, by urządzenie posiadało także opcję "połowa załadunku". Dzięki temu nie musimy zwlekać z rozpoczęciem zmywania i czekać na kolejne naczynia. Ilość wody potrzebna do takiego cyklu będzie mniejsza.

Dla osób, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu wody, istotną funkcją może być np. ta występująca w zmywarkach marki Sharp. Zastosowanie noszące nazwę Eco Box wykorzystuje wodę z ostatniego płukania w kolejnym myciu wstępnym, co z kolei przekłada się na mniejsze rachunki.

Im więcej temperatur wody do wyboru, tym lepiej – mniej zabrudzone naczynia mogą być myte w chłodniejszej wodzie. To również pozwoli nam zaoszczędzić. Niezwykle praktyczne są również programy, które pozwalają dopasować tryb pracy zmywarki do naszych aktualnych oczekiwań. Przyda się także opcja opóźniania startu. Zmywarkę będzie można włączyć wtedy, gdy np. rozpoczyna się korzystna taryfa u dostawcy energii bądź gdy chcemy mieć świeżo umyte naczynia po powrocie do domu.

Jeśli natomiast zależy nam szczególnie na perfekcyjnej czystości naczyń, postawmy na urządzenia wyposażone w specjalne programy i filtry, pomagające pozbyć się roztoczy i innych patogenów. Ta kwestia jest szczególnie ważna dla alergików, a także rodziców małych dzieci. Zmywarki Sharp posiadają system Hygiene Wash, który usuwa 99,99 proc. bakterii. Ponadto już w standardzie zostały wyposażone w Filtr Mikroban, skutecznie zapobiegający przenikaniu bakterii.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.