Fakty i mity na temat kuchenek mikrofalowych

Ewa Rycerz | 20 marca 2018
Udostępnij Tweetnij Wykop
Pierwsze kuchenki mikrofalowe w niczym nie przypominały tych obecnych. Były ogromne i do działania potrzebowały chłodnic. Te czasy minęły bezpowrotnie. Dzisiejsze urządzenia są niewielkie, mają nowoczesny design i wiele funkcji. Nadal jednak pokutuje opinia, że jedzenie w nich podgrzewane traci wartości odżywcze. Jak jest naprawdę? Przyjrzyjmy się faktom i mitom na temat kuchenek mikrofalowych.

Mit: Jedzenie traci wartości odżywcze
To jedna z często powielanych opinii: potrawy podgrzewane w mikrofalówce są gorsze jakościowo. Jest ona mitem. W czasie procesu podgrzewania w kuchence mikrofalowej może się zmienić ich smak. Jest to jednak prawie niezauważalna zmiana. By ją dostrzec, trzeba zwrócić na to szczególną uwagę.

Przyrządzanie potraw z użyciem kuchenki mikrofalowej może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Długotrwałe działanie wysokiej temperatury nie sprzyja zawartości witamin i minerałów. Giną one lub ich ilość ulega zmniejszeniu w trakcie obróbki cieplnej. Szczególnie dotyczy to witaminy C i tych z grupy B – są one bardzo wrażliwe na ciepło. Krótsze podgrzewanie to większa ich zawartość.

Z drugiej strony – w czasie działania wysokich temperatur giną bakterie. To ogromny plus.

Co więcej, należy wziąć pod uwagę, że w czasie podgrzewania w mikrofali ogrzewaniu ulegają cząsteczki wody, które oddają energię cieplną. Potrawy nabiorą lepszego smaku, jeśli będziemy je podgrzewali przy wykorzystaniu najniższej mocy, ale w najdłuższym czasie. Właśnie dlatego dobrze wybrać urządzenie, które posiada duży zakres temperatur.

Mit: kuchenki emitują groźne promieniowanie
Kuchenki mikrofalowe ogrzewają potrawy, wykorzystując do tego promieniowanie. Ich przeciwnicy twierdzą, że jest ono bardzo silne i negatywnie wpływa na zdrowie. Tymczasem nowoczesne urządzenia posiadają wbudowane specjalne osłony, które chronią przed emisją tego typu promieniowania. Zabezpieczają przed nią także specjalne opcje: po otwarciu drzwi mikrofala wyłącza się.

Ostrożność w korzystaniu z kuchenek mikrofalowych zaleca się natomiast osobom z rozrusznikami serca. Promieniowanie może zakłócić jego pracę.

Fakt: kuchenki wymagają specjalnych naczyń
Metalowe garnki, folia aluminiowa, plastik, naczynia ze zdobieniami – takich elementów nie należy wkładać do kuchenki mikrofalowej. Mogą one rozpuścić się i doprowadzić do iskrzenia bądź niewielkiego pożaru.

Co zatem wkładać do mikrofali? Najlepsze będą naczynia ceramiczne, kamionkowe, ze specjalnego tworzywa oznaczonego odpowiednimi symbolami.

*Mit: mikrofalówki tylko podgrzewają żywność *
Producenci wciąż dodają nowe funkcje do mikrofalówek. Wybierając sprzęt, warto kupić taki, który nie będzie się ograniczał do podgrzewania.

Nowoczesne kuchenki to w zasadzie urządzenia wielofunkcyjne. Sprawdzają się nie tylko od czasu do czasu, ale także na co dzień. Umożliwiają podgrzewanie, rozmrażanie, grillowanie z użyciem grilla kwarcowego, a także pieczenie potraw jak w tradycyjnym piekarniku.

Jak wybrać odpowiednią kuchenkę mikrofalową?

Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę jest liczba funkcji. Ważne są także pojemne komory oraz liczne tryby działania. Kuchenki marki Sharp mają nawet 26 automatycznych programów, które pozwolą w kilka sekund wybrać właściwą funkcję i rozpocząć przygotowanie potrawy.

W kwestii przestrzeni, dotychczas problemem była możliwość wykorzystania tylko części kuchenki. Dlatego firma Sharp w miejsce obrotowego talerza proponuje innowacyjne rozwiązanie – prostokątny Flat Tray, który umożliwia użytkowanie całej powierzchni grzewczej kuchenki. Koniec z ograniczeniami!
Jeśli zamierzasz wykorzystywać kuchenkę także do rozmrażania, istotna będzie funkcja Auto Defrost. To program, który pozwala rozmrażać potrawy – wystarczy wprowadzić ich masę lub ręcznie ustawić czas rozmrażania. Natomiast wygodny w obsłudze Timer sprawi, że gotowanie i pieczenie będzie pod pełną kontrolą, przypominając, że czas przygotowania właśnie się skończył.

Osobom mającym dzieci przyda się także blokada rodzicielska, zabezpieczająca przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.