Jak się chronić przed smogiem? Oto skuteczne rozwiązania

Grzegorz Burtan | 6 marca 2018
Udostępnij Tweetnij Wykop
Ze smogiem można walczyć, jednak w przypadku tego pojedynku najskuteczniejsza pozostaje obrona. Są metody, które pomagają bardziej, są też takie, których skuteczność można wsadzić między bajki.

Aplikacje
Ochrona przed smogiem zaczyna się w momencie uświadomienia sobie problemu. W tym natomiast pomogą przede wszystkim aplikacje mobilne oraz czujniki smogu. Te pierwsze pozwalają zorientować się, jak wygląda sytuacja w bliższej i dalszej okolicy. Wybór jest duży zarówno dla użytkowników smartfonów z Androidem, jak i iOS. Dość wspomnieć takie programy jak "Kanarek" czy "Zanieczyszczenie Powietrza". Aplikacje pobierają dane ze stacji badawczych rozsianych po mieście. Warto pamiętać, że jeśli nie mieszkamy blisko którejś z nich, mamy tylko ogólny pogląd na sytuację. Mimo wszystko jest to absolutna, wygodna i bezpłatna podstawa.
Przydatność: 10 (w skali do 10).

Czujniki smogu
Z kolei czujniki smogu są przydatne na miejscu. Pozwalają bowiem w rzeczywistym czasie sprawdzić, jakie pyłki i zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu. Co ważne, czujniki pozwalają również na ocenę skali zanieczyszczenia w domu. Możemy porównać np. czy ilość pyłów jest mniejsza, czy podobna do tej znajdującej się na zewnątrz. Rozwiązanie szczególnie przydatne dla rodziców, bo pozwala oszacować stopień zanieczyszczeń, na jakie są narażone pociechy od momentu opuszczenia mieszkania. W przeciwieństwie do aplikacji, to rozwiązanie nie jest darmowe. Dokładny czujnik smogu kosztuje nawet ponad 400 złotych. Pozwala jednak dokładnie sprawdzić, czym oddychamy.
Przydatność: 8. Dla rodzin z dziećmi: 10.

Wietrzenie mieszkania
Warto wiedzieć, jak dbać o powietrze w mieszkaniu. Wietrzenie, owszem, może nam pomóc, ale tylko pod warunkiem, że na zewnątrz powietrze jest dobrej jakości. Robienie tego, kiedy jest siwe od zanieczyszczeń, mija się z celem. Gorzej – szkodzi jeszcze bardziej. Dlatego ważne, by wietrzyć, kiedy poziomy są akceptowalne. Jeśli mieszkamy przy ulicy, musimy pamiętać, by wietrzyć tymi oknami, które znajdują się od strony podwórka, żeby uniknąć przedostawania się spalin. Kiedy stężenie jest alarmująco wysokie, należy szczelnie zamknąć okna w całym mieszkaniu. Przy wietrzeniu esencjonalne jest obserwowanie otoczenia oraz stacji pomiarowych. Albo prywatnych czujników.
Przydatność: w zależności od miejsca zamieszkania.

Oczyszczacz powietrza
Nie da się jednak całkowicie uniknąć ruchliwych dróg. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w centrum czy przy ulicy. Podobnie sytuacja wygląda na przedmieściach, gdzie problemem nie jest ruch, ale dym z domowych pieców. Z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza, które możemy postawić zarówno w pokoju dziecięcym, jak i salonie. Świetnym przykładem są oczyszczacze produkowane przez firmę Sharp, modele z rodziny KC – A40EUW, A50EUW i A60EUW. Dlaczego akurat one?

Te oczyszczacze stale monitorują jakość powietrza i automatycznie podejmują stosowne działania. Dzięki temu dopasowują swoje programy do aktualnie panujących warunków w mieszkaniu. Wykorzystują czujniki wilgotności i monitorują temperaturę w pomieszczeniu, a następnie dopasowują do niej aktualną wilgotność powietrza.

Dodatkowo posiadają wbudowaną technologię Plasmacluster. Oznacza to, że wychwytują kurz, sierść i okruchy, następnie szkodliwe związki lotne (m.in. ksylen, benzen, benzo[a]piren), a także nieprzyjemne zapachy, pozostawiając powietrze świeżym i rześkim. Jonizator Plasmacluster rozprowadza dodatkowo tzw. klastry jonowe, które składają się z cząsteczek wody, jonów dodatnich i ujemnych. Aerojony są emitowane do pomieszczenia wraz z oczyszczonym powietrzem wypuszczanym z urządzenia. Dzięki tym wszystkim funkcjom przydadzą się nie tylko w czasie największego smogu, ale też np. wiosną, gdy mamy problem z alergenami, albo latem, gdy powietrze jest nieprzyjemnie suche.
*Przydatność: *10.

Maseczka
Jeśli myślimy o skutecznej walce ze smogiem , oczyszczacze powietrza są jednym z podstawowych urządzeń domowych. To rozwiązanie niezbędne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi – smog może bowiem wywoływać alergię, co naraża dzieci na dolegliwości ciągnące się całymi latami.

Wychodząc jednak poza dom, z oczyszczacza nie skorzystamy. Zacznijmy od tego, że dobrą metodą na ogólną walkę ze smogiem jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Dzięki temu nie dokładamy kolejnego auta do korku oraz nie podnosimy ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Podczas spacerów warto zainwestować w maskę przeciwsmogową. Pamiętajmy jednak, by miała filtr HEPA, który blokuje prawie 100 proc. wszelkich zanieczyszczeń. Potrzebne są rozwiązania specjalistyczne. Zwykła maseczka chirurgiczna z apteki to ekwiwalent plastra przyklejonego na urwaną nogę. Krótko: nic to nie daje.
*Przydatność masek z filtrem HEPA: *9. Chirurgicznych: 0.

Nasze organizmy
Na koniec pamiętajmy również, że nasze ciało również może być narzędziem do walki ze smogiem. Pierwszym filtrem jest… nasz nos. Oddychanie nim jest sposobem na naturalną filtrację powietrza, które przebywa dłuższą drogę do płuc, niż w przypadku oddychania przez usta. Warto o tym pamiętać. Do tego dochodzi kwestia diety. Bardzo ważna w okresie zwiększonego stężenia smogu pozostaje suplementacja. Pamiętajmy o zażywaniu witaminy A, C, E oraz selenu – są o tyle przydatne, że pomagają w neutralizacji wolnych rodników w organizmie. A te powstają właśnie przez smog.
Przydatność: każdy musi sam ocenić, albo udać się na badania.

Weekend poza miastem
A jeśli mamy taką możliwość, skorzystajmy z wolnego czasu i na weekend wyrwijmy się z miasta. Chwila poza aglomeracją pozwoli na odpoczynek zarówno naszym nerwom, jaki układowi oddechowemu.
Przydatność: 10.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.