Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Łukasz Michalik | 6 marca 2018
Udostępnij Tweetnij Wykop
Polskie miasta regularnie trafiają do czołówki rankingu miejsc z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. W walce o zdrowie i komfort życia wspomaga nas technologia.

Smog nasz powszedni
Gdy w grudniu 1952 roku mieszkańcy Londynu wyjrzeli za okno, nie zobaczyli nieba. Zamiast niego w powietrzu snuła się szara mgła, która szczelnie otulała metropolię i sprawiała, że na zewnątrz było ciemno jak w nocy. Wielki smog londyński, bo tak nazwano to wydarzenie, spowodował śmierć co najmniej 12 tys. mieszkańców miasta.


Wdychanie trującego powietrza prowadziło do uszkodzeń układu oddechowego i niewydolności oskrzeli, a z problemami zdrowotnymi borykali się przede wszystkim najstarsi i najmłodsi mieszkańcy miasta. Tamte tragiczne wydarzenia dowiodły, jak ważna jest troska o czyste powietrze. Wprowadzenie nowych przepisów i stopniowa redukcja emisji zanieczyszczeń przyniosły częściowy efekt, jednak jakość powietrza wciąż spędza sen z powiek mieszkańcom wielu miast.

Nic dziwnego, że częstym widokiem na ulicach są ludzie noszący ochronne maski. Pomocne okazują się również aplikacje mobilne pozwalające na bieżąco kontrolować jakość powietrza w okolicy. Na nic jednak nasze starania, jeśli nie zadbamy o czyste powietrze w miejscu, gdzie spędzamy najwięcej czasu – w domu. W takich sytuacjach skutecznym rozwiązaniem okazuje się dobry oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać i na co warto zwrócić uwagę?

Jakość filtrowania
Kluczową kwestią jest jakość filtrowania. Nawet najpiękniejsze czy najbardziej wyrafinowane technologicznie urządzenie nie spełni swojej roli, gdy pozostawi w filtrowanym powietrzu zanieczyszczenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na obecność filtru HEPA. To cudo technologii powstało pierwotnie jako część projektu Manhattan, w ramach prac nad pierwszą bombą atomową.

Poszukiwano wówczas skutecznego sposobu na zabezpieczenie przed przenikaniem radioaktywnego pyłu, a rozwiązaniem okazał się wyrafinowany technologicznie filtr ze spiekanego szkła z mikroporami. Szybko okazało się, że filtry HEPA radzą sobie nie tylko z radioaktywnymi zanieczyszczeniami, ale także z zawieszonym w powietrzu pyłem, drobnoustrojami czy alergenami, zapewniając w praktyce nie tylko filtrowanie, ale i dezynfekcję.

Nic zatem dziwnego, że rozwiązanie to trafiło na rynek komercyjny i znalazło zastosowanie m.in. w odkurzaczach i oczyszczaczach powietrza. Filtry HEPA H13, które znajdziemy np. w oczyszczaczach powietrza marki Sharp, eliminują z powietrza co najmniej 99,97 proc. pyłów (w tym również bardzo drobne i groźne pyły PM2,5), zarodników grzybów, bakterii i większości wirusów.

Wydajność, czyli jak dobrać oczyszczacz do wielkości pomieszczenia?
Nawet najbardziej zaawansowana filtracja nie spełni swojego zadania, gdy urządzenie nie wykaże się odpowiednią wydajnością. Odpowiednią, czyli dobraną do pomieszczenia, w którym pracuje. Oferowane przez firmę Sharp oczyszczacze powietrza KC-A40EUW, KC-A50EUW i KC-A60EUW zapewniają wysoką wydajność, sięgającą od nieco ponad 200 do prawie 400 metrów sześciennych powietrza na godzinę.

W praktyce oznacza to, że najwydajniejszy model zapewni nam idealnie czyste powietrze nawet w dużych pomieszczeniach o powierzchni sięgającej 48 metrów kwadratowych.

Kultura pracy: śpij, gdy oczyszczacz pracuje
Gdzie umieścić oczyszczacz? Jeśli nie możemy po prostu przenosić urządzenia, powinno pracować tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Najprawdopodobniej będzie to albo miejsce, w którym pracujemy, albo sypialnia. Nic zatem dziwnego, że jednym z kluczowych parametrów oczyszczacza powietrza jest głośność pracy. Kluczowa, gdy usiłujemy się nad czymś skupić albo właśnie staramy się zasnąć.


Najbardziej zaawansowane oczyszczacze potrafią pracować bardzo cicho. Oferowane przez firmę Sharp modele w trybie cichym generują zaledwie 25dB (a nawet 16dB w przypadku oczyszczacza Sharp KCA50EUW). To mniej więcej poziom głośności delikatnego szeptu.
Umieszczając oczyszczacz w sypialni warto pamiętać o właściwym sposobie wietrzenia pomieszczenia. Jeśli już zdecydujemy się przewietrzyć sypialnię, warto zrobić to krótko, ale zdecydowanie. Zamiast uchylać okno na dłuższy czas, otwórzmy je szeroko na kilka minut, po czym pozwólmy oczyszczaczowi zająć się eliminacją wpuszczonych zanieczyszczeń. W ten sposób unikniemy także nadmiernego wychładzania i większych opłat związanych z ogrzewaniem.

Technologia Plasmacluster i efekt Coandy
Skuteczny filtr to tylko jeden ze sposobów oczyszczania powietrza. Zaawansowane oczyszczacze potrafią o wiele więcej, czego dowodem jest opracowana przez firmę Sharp technologia Plasmacluster, której skuteczność potwierdzają liczne międzynarodowe certyfikaty.

Skuteczny oczyszczacz działa wieloetapowo. Najpierw filtr wyłapuje sierść, kurz i pyły, później szkodliwe związki lotne (m.in. benzen, ksylen, benzo(a)piren). Kolejnym etapem – za który odpowiada Plasmacluster – jest generowanie tzw. klastrów jonowych składających się z cząsteczek wody oraz jonów dodatnich i ujemnych. Docierają one do różnych zakamarków, gdzie hamują namnażanie się roztoczy i szkodliwych mikroorganizmów.
W skutecznym oczyszczaniu powietrza pomaga również rozwiązanie wykorzystujące tzw. efekt Coandy zaobserwowany podczas prac z silnikami odrzutowymi. Polega on na przyleganiu strumienia gazu (a zatem również powietrza) do najbliższej powierzchni. Zaawansowane oczyszczacze, jak model Sharp KC-D60EUW, wykorzystują go do skuteczniejszego kierowania drobin zanieczyszczeń w stronę filtra.

Dobry oczyszczacz walczy nie tylko ze smogiem
Choć media nagłaśniają przede wszystkim problem smogu, warto pamiętać, że nie jest to jedyne zagrożenie. W powietrzu – nawet tym wolnym od przemysłowych zanieczyszczeń – mogą znajdować się różne alergeny czy chorobotwórcze drobnoustroje. Od tego wyzwania nie uwalnia nas przeprowadzka za miasto czy mieszkanie w okolicy, gdzie nigdy nie było problemu ze smogiem.


Uczulać może m.in. sierść zwierząt czy pyłki różnych roślin, a na nasz nastrój mogą wpływać również różnego rodzaju nieprzyjemne zapachy. Z tego powodu dla zdrowia i dobrego samopoczucia ważne jest, by oczyszczacz powietrza oferował coś więcej, niż tylko filtrowanie zawieszonych w powietrzu pyłów.
Wybierając urządzenie dla siebie zwróćmy uwagę, by – jak w modelach marki Sharp – oczyszczacz oferował nie tylko skuteczne filtrowanie powietrza, ale także eliminację alergenów, uciążliwych zapachów, a także profilaktykę, spowalniając namnażanie się m.in. roztoczy. Dzięki temu rośnie szansa, że będziemy zadowoleni ze swojego wyboru, a urządzenie dobrze spełni swoją funkcję.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.