O tym się mówi: oczyszczacz powietrza. Czy warto go kupić i na co zwracać uwagę?

Łukasz Michalik | 7 marca 2018
Udostępnij Tweetnij Wykop
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce to realny problem. Nic dziwnego, że coraz więcej mówi się też o oczyszczaczach powietrza, które są skutecznym sposobem na walkę ze smogiem w domu. Na które cechy sprzętu warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup?

Jakość filtrowania


Producenci oczyszczaczy powietrza często chwalą się długą listą funkcji. Wiele z nich faktycznie bywa przydatnych, jednak wybierając oczyszczacz, warto zacząć selekcję od sprawdzenia jednego kluczowego parametru. Nawet najbardziej zaawansowany sprzęt nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie skutecznie filtrował zanieczyszczeń.

Punktem odniesienia, pozwalającym ocenić skuteczność oczyszczacza, jest umieszczenie w nim filtru HEPA. To cudo opracowano przy okazji Projektu Manhattan – amerykańskich prac nad budową bomby atomowej prowadzonych w czasie drugiej wojny światowej. W jaki sposób technologia stworzona na potrzeby wojska ma nam pomóc?

HEPA. Jak działa filtr o wysokiej sprawności?


Filtry HEPA (skrót z ang. "filtr powietrza o wysokiej sprawności") powstały, aby zatrzymać skażony radioaktywnie pył. W ich wnętrzu nie ma żadnych aktywnych chemikaliów. Są zbudowane z kompozytu poliestrowo-szklanego w postaci włókien z mikrootworkami, przez które przepływa filtrowane powietrze.

Mikrootworki mają średnicę 0,3 mikrona, dzięki czemu są w stanie zatrzymać nie tylko różne pyły, ale także większość bakterii, wirusów czy uczulających pyłków.

Sekret oznaczeń


Samo oznaczenie HEPA to jednak słowo wytrych. Teoretycznie gwarantuje jakość oczyszczania, jednak wartościowej informacji dostarcza nam dopiero z dodatkowym oznaczeniem. Jest to symbol określający jak drobne zanieczyszczenia jest w stanie zatrzymać filtr. Skala opisująca odsetek zatrzymywanych zanieczyszczeń wygląda następująco:
• E10: > 85 proc.
• E11: > 95 proc.
• E12: > 99.5 proc.
• H13: > 99.7 proc.
• H14: > 99.995 proc.
• U15: > 99.9995 proc.
• U16: > 99.99995 proc.
• U17: > 99.999995 proc.
W przypadku sprzętu konsumenckiego stosuje się oznaczenia od E10 (filtry o niższej skuteczności – EPA) do H14. Filtry z oznaczeniem U stosowane są w przemyśle.

Marka Sharp – gwarancja skutecznego oczyszczania

Przykładem skutecznych oczyszczaczy, w których zastosowano wydajne filtry HEPA H13, są m.in. opracowane przez firmę Sharp modele KC-A40EUW, KC-A50EUW i KC-A60EUW. W ich przypadku mamy pewność, że użycie oznaczenia HEPA nie jest jedynie zabiegiem marketingowym, ale faktycznie gwarantuje jakość oczyszczania zgodną z bardzo restrykcyjną normą. Oczyszczacze Sharpa z serii KC-A w praktyce sterylizują w pomieszczeniach filtrowane powietrze.

Warto podkreślić, że filtry HEPA nie są w stanie odfiltrować z powietrza nieprzyjemnych zapachów. Z tego powodu oczyszczacze Sharp są wyposażone w jeszcze jeden, dodatkowy filtr węglowy odpowiedzialny za wyłapywanie substancji lotnych. Co istotne, zastosowane przez japońskiego producenta filtry zapewniają niskie koszty eksploatacji oczyszczaczy, oferując żywotność rzędu 10 lat.

Technologia w służbie skutecznej filtracji


Jak sprawić, aby oczyszczacz nie filtrował bez końca już oczyszczonego powietrza, ale by w realnych, a nie tylko laboratoryjnych warunkach oferował jak najwyższą wydajność? Inżynierowie Sharpa postanowili wykorzystać zjawisko znane jako efekt Coandy.

Nazwa pochodzi od nazwiska rumuńskiego prekursora lotnictwa. Henri Coandă podczas testów pionierskiego silnika odrzutowego zaobserwował bowiem, że strumień gazu ma tendencję do przylegania do najbliższego ciała stałego.

Wiedzę tę można wykorzystać również w oczyszczaczach powietrza. Urządzenia marki Sharp mają dodatkowy, umieszczony pod kątem nawiew, stabilizujący główny strumień. Dzięki temu rozwiązaniu wszelkie zanieczyszczenia są sprawniej wciągane i zatrzymywane przez system filtrów.

Plasmacluster, czyli jonami w bakterie i alergeny


Problem polega na tym, że nie wszystkie potencjalnie groźne zanieczyszczenia unoszą się w powietrzu. Aby oczyszczacz spełnił swoją rolę, musi przetłoczyć powietrze przez filtr. A co z miejscami, gdzie nie da się tego zrobić? Z pomocą przychodzi opracowana przez Sharpa i chroniona patentem technologia Plasmacluster.

Jest to metoda skutecznej jonizacji powietrza. Oczyszczacz nie tylko filtruje powietrze, ale także – opcjonalnie – nawilża je i jonizuje, rozprowadzając tzw. klastry jonowe. Docierają one do różnych zakamarków, gdzie powstrzymują namnażanie szkodliwych mikroorganizmów i zapewniają, przy odpowiedniej koncentracji, eliminację wirusów i alergenów na poziomie około 99,7 proc.

Potwierdzone międzynarodowymi certyfikatami badania dowiodły również, że jony Plasmacluster dezaktywują m.in. wirusy grypy (w tym także ptasiej), bakterie E. coli, wirusa polio czy alergeny roztoczy.

Optymalna wydajność


Dla skutecznego działania oczyszczacza istotny jest jeszcze jeden parametr. Jest nim wydajność urządzenia, podawana zazwyczaj w metrach sześciennych powietrza, które można przefiltrować w ciągu godziny. Niekiedy podaje się ją także pod postacią powierzchni pomieszczeń, w których sprzęt zapewni skuteczne oczyszczanie powietrza.

Przykładem jest model KC-A60EU o wydajności 396 m3/h. To oznacza, że sprawdzi się nawet w dużych pomieszczeniach o powierzchni do 48 metrów kwadratowych. Co istotne, nie musimy stale czuwać nad parametrami pracy urządzenia.

Oczyszczacze Sharp są wyposażone w czujniki kurzu i substancji lotnych, odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu urządzenie samodzielnie uruchamia optymalny program oczyszczania powietrza. Zamiast stałego nadzoru nad działaniem sprzętu pozostaje nam radość i dobre samopoczucie gwarantowane przez czyste i bezpieczne dla zdrowia powietrze w naszych domach.

Więc – czy warto? Odpowiedź jest tylko jedna: jak najbardziej. Oczyszczacze powietrza to skuteczny sposób na smog, który grozi nam nie tylko na zewnątrz, ale także w pomieszczeniach. Wystarczy przed zakupem zwrócić uwagę na zaledwie kilka kluczowych parametrów i możemy być pewni swojego bezpieczeństwa.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.