Płyta indukcyjna a ceramiczna – jaką wybrać

Ewa Rycerz | 26 marca 2018
Udostępnij Tweetnij Wykop
Urządzanie kuchni nie ogranicza się do wyboru ustawienia mebli, koloru ścian czy modelu stołu. To także dużo poważniejsze dylematy technologiczne. Trzeba bowiem zdecydować, na czym będziemy smażyć i gotować. Jeśli z założenia rezygnujemy z tradycyjnej kuchenki gazowej, do wyboru mamy płytę indukcyjną bądź ceramiczną. Czym się różnią?

Płyta indukcyjna
Zjawisko indukcji magnetycznej – to na nim opiera się działanie płyt indukcyjnych. Energię generuje zwój indukcyjny, a jego praca rozpoczyna się w momencie, gdy na blacie postawimy garnek ze specjalnym, ferromagnetycznym dnem. To ono uruchamia dane pole grzewcze.

Nad strefą grzewczą powstaje pole magnetyczne, które sprawia, że ogrzewa się jedynie dno naczynia. Płyta pozostaje zimna. Pozwala to zaoszczędzić energię.

To jednak nie wszystko. Dzięki temu, że płyta indukcyjna nagrzewa się błyskawicznie, zaraz po postawieniu na niej garnka, gotowanie zajmuje mniej czasu. Niektóre z modeli posiadają specjalne suwaki, które umożliwiają zmianę temperatury w czasie gotowania, użyteczna jest także funkcja stop and go. Dzięki niej możemy zatrzymać gotowanie w wybranym momencie i po chwili je wznowić.

Zaletą płyt indukcyjnych jest także to, że dopływ prądu odcinamy dokładnie w tej samej chwili, w której zdejmujemy z niej naczynie. Właśnie z tego względu płyty indukcyjne uważane są za energooszczędny i ekonomiczny wybór. Szczególnie, jeśli gotujemy dużo, często i dla niemałej rodziny. Przydatne będą w takim przypadku opcje pozwalające na rozpoznanie wielkości garnka oraz timer.

Olbrzymim plusem jest też fakt, że płyty indukcyjne łatwo się czyści. W przypadku rozlania lub pryskania – nic się nie przypala. Płyta jest przecież zimna. Zabrudzenia można więc zetrzeć szmatką bez szorowania.

Jeśli masz w domu małe dzieci, szukaj modeli z blokadą rodzicielską. Umożliwia ona zablokowanie wszystkich przycisków sterujących poprzez naciśnięcie kombinacji kilku z nich lub naciśnięcie i przytrzymanie jednego. Po wprowadzeniu blokady, nie ma możliwości, by zmienić ustawienia pracy. Jeśli więc dziecko będzie miało ochotę ponaciskać elementy płyty – nie wpłynie to na gotowanie.
Niestety, będąca głównym atutem płyt indukcyjnych technologia, jest jednocześnie powodem ceny, jaką musimy zapłacić. Indukcje są dość drogie.

*Płyty ceramiczne *
Takie rozwiązanie w kuchni jest również bardzo popularne. Mówi się, że płyty ceramiczne konkurują z indukcyjnymi. Należy jednak wyjaśnić, że zastosowano w nich nieco inny sposób nagrzewania.
Stawiając garnek na płycie ceramicznej, obiad ugotujemy w czasie porównywalnym do działania kuchenki gazowej. Z drugiej strony – potrwa to dłużej niż na indukcji. Powód? Do działania płyty ceramicznej wykorzystuje się spirale elektryczne lub lampy halogenowe. Naczynie odbiera energię cieplną z pola grzejnego. Sporym plusem jest tutaj możliwość zmiany rozmiaru i kształtu owego pola.Można je dowolnie dostosować do garnka czy patelni. Dzięki temu da się dużo efektywniej wykorzystać energię.

Kolejną rzeczą, jaką należy tutaj podkreślić, jest fakt, że potrawy przygotowywane na płytach ceramicznych dość długo stygną, choć jest to zależne od modelu.
Na płyty ceramiczne powinni uważać rodzice. Urządzenia nagrzewają się, co może być przyczyną poparzeń, ale jednocześnie nie są pozbawione nowoczesnych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.